Przejdź do głównej zawartości

Różowy bananowiec-musa velutina uprawa.

Dzień dobry!

Bananowiec-jedna z najbardziej znanych roślin tropikalnych, a jej owoce są jednymi z najbardziej popularnych owoców tropikalnych na całym świecie.Występują w przeróżnych odmianach, u nas mamy niestety tylko jedną, ponieważ owoce w większości są nietrwałe.

Dziś skupimy się na Musa Velutina, która, jako jedyna, zaraz po Musa Cavendish, daje sobie radę w warunkach mieszkaniowych.Pochodzi z Azji, a dokładniej z rejonów Birmy i stanu Assam w Indiach.W tropikach jest to popularna roślina ozdobna-mimo iż ma jadalne owoce, nie są spożywane przez dużą zawartość twardych nasion, które objętościowo stanowią większość owocu.

Jak zacząć uprawę bananowca?

Ja swojego bananowca kupiłem jako gotową sadzonkę, i Wam też to polecam, ponieważ nasiona bananowców szybko tracą zdolność kiełkowania i wschodzą w niskim %.
Sadzonki bez problemu dostaniecie na portalach aukcyjnych, czy na forach ogrodniczych.
24 czerwiec
Tak mój banan wyglądał niedługo po zakupie.Miał może 15 centymetrów w malutkiej doniczce stał zaraz przy szybie okna zachodniego i tak się przechylał do Słońca rosnąc w siłę.
22 lipiec
Tak wyglądał po przesadzeniu do 3l doniczki.Brał rozpęd, wypuszczał coraz większe liście.W ciągu tygodnia korzenie przerosły doniczkę - niestety nie mam zdjęć.
7 sierpień
A tak wyglądał 2 tygodnie po tym jak został przesadzony do wiadra 20l ze zwykłą ziemią uniwersalną z Auchan(bardzo dobra ziemia,polecam).Wtedy zaczął rosnąć bardzo szybko.I tak nawożony, co parę dni, do konća sezonu dorósł, w tym wiaderku, do wysokości 1.5m w 104 dni, co daje 3 miesiące z hakiem.
18 sierpnia
Pod koniec lata pokazały się dwa odrosty, a powyżej jeden z nich.
5 październik
Przepraszam za słabą jakość zdjęć :/
Tu porównanie wzrostu odrostów z butelką.Teraz banan wypuścił kolejne dwa odrosty, ale od miesiąca są dwa razy mniejsze od tych z 18 sierpnia.
5 październik
I tutaj zaczął się początek końca, nowy wychodzący liść, ten sterczący, zakrywający Afrykę na mapie, zaczął się wyciągać.Parę dni później po powrocie ze szkoły, zobaczyłem ten liść, który wisiał sobie tak, jakby był podcięty. Myślałem że to ja, ale z kolejnym wyrastającym liściem stało się to samo.Doszedłem do wniosku, że to jednak wina krótkiego zimowego dnia, więc początkiem grudnia zakupiłem led grow 30W, przepłacając na allegro dużo pieniędzy.Kolejny liść, który wychodził pod lampą, był węższy, ale już wyglądał normalnie.Pod lampą urosły mu już 3 liście które, są coraz większe, na szczęście jedynym problemem teraz są przędziorki,które egzystują na dolnej stronie liści.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cherimoya.Jabłko budyniowe jak wybrać?Jak jeść?Jak smakuje?

Opis Cherymoya zwana też jabłkiem budyniowym jest to roślina pochodząca z rejonów And gdzie rośnie dziko na wysokości od 700m do 2400m.Dzisiaj uprawiana jest w wielu zakątkach świata m.in w Meksyku,Peru,Chile, na Florydzie czy w Hiszpanii-skąd większość importowanych do Polski owoców pochodzi, niestety ale owoce te są nietrwałe i szybko dojrzewają co uniemożliwia import go z dalszych części świata.Ja cherimoyę szukałem po sklepach od około 2 lat a udało mi się go kupić w biedronce za uwaga aż 2.5PLN!:) Skrzynka z jabłkami budyniowymi.   Jak wybrać? Niedojrzały owoc jest twardy i zielony natomiast w miarę dojrzewania zmienia kolor na brązowy oraz mięknie.Najlepiej wybrać owoc który jest gdzieś pomiędzy zielonym i twardym a brązowym i miękkim. Lekko przejrzewające (ale dobre) jabłko budyniowe. Jak smakuje? Słyszałem opinie mówiące o tym że owoc smakuje jak bita śmietana jak połączenie truskawek mango ananasa czy nawet jak lody waniliowe według mnie w smaku podobna je...

Pitaja z nasion,uprawa.

Nasiona pitai pobrałem z owocu kupionego w markecie.Włożyłem trochę miąższu do rajstopy i pod wodą wymywałem miąższ, jest to dość czasochłonne zajęcie ale proste należy jedynie pilnować żeby nie wymyć małych nasion pitai. Jak już mamy nasiona wysiewamy je do włókna kokosowego na głębokość 2-4mm na doniczkę zakładamy foliowy woreczek od czasu do czasu wietrząc po około 2-4 tygodniach ukaże się nam taki widok: Siewki pitai Pitaja jak to kaktus potrzebuje dużo słońca dlatego najlepiej będzie się rozwijać na oknach z wystawą południową lub zachodnią. Tak wyglądają około półroczne siewki pitaji, większość z nich nie ma nawet 1cm wzrostu-taki urok kaktusów z nasion ;) Pitaje bardzo łatwo się ukorzeniają, jeśli więc zdarzy się je nam przelać lub ułamać przez przypadek-nie ma się czym martwić.

Pitaja i guava

Witajcie po prawie roku przerwy! Niedawno w Kauflandzie był "rzut" owoców egzotycznych ja zakupiłem pitaję oraz guave za pitaję zapłaciłem 13 zł a za guave 7zl. Pitaja była duża miała około 13cm długości guava za to kształtem przypominała gruszkę a wielkością zbliżona do limonki Pitaja w strukturze lekko galaretkowa z masą małych czarnych pesteczek- będzie post z wysiewu! :) W smaku mało wyrazista lekko słodka ja jej nie chłodziłem a podobno lepiej smakuje ,myślę że schłodzona w lecie będzie super Ciekawostką jest to że kwiat pitaji kwitnie tylko 1 noc a sama pitaja to kaktus Tak wygląda pitaja na plantacji.Uprawiana np W Wietnamie czy Tajlandii. Uprawa pitaji w Polsce jest możliwa a sama pitaja zbyt wymagająca nie jest ale o tym w następnym poście o niej Kwiat  Guava którą kupiłem była szczelnie zafoliowana gdy otworzyłem swoją guave okazało się że jest zepsuta więc wygrzebałem z niej kupe nasionek będę wysiewać.